POSTCARD: LANZAROTE

Najhladnije dane ove godine jedna od mojih najboljih prijateljica odlučila je zamijeniti sa sunčanim otokom Lanzarote. Najistočniji otok Kanara učinio mi se jako zanimljiv pa sam Zoranu zamolila da ukratko opiše svoje putovanje, izdvoji najbitnije informacije i za čitatelje Little Fashion Paradise-a složi svoju malu Instagram razglednicu. 

“Kanarske otoke sam dugo doživljavala prilično nedostupnim egzotičnim mjestom koje posjećuju ljudi dubljeg džepa… Vjerojatno do neke mjere i jest tako, iako danas, zahvaljujući niskotarifnim zračnim kompanijama, više nisu tako nedostupni. Posjetila sam Lanzarote, otok koji je, uspoređujući ga s Tenerifom ili Grand Canariom, ostao dosljedniji sebi i svojim stanovnicima. Upravo zbog toga otok je pod zaštitom UNESCO-a kao rezervat biosfere. Lokalni umjetnik Cesar Manrique uvjerio je vlasti da uvedu kodeks zabrane izgradnje velikih građevina, kao i korištenje billboarda (nigdje na otoku nećete naići na veliki plakat) zbog narušavanja ljepote prirodnog krajolika. Tipične velike hotelske komplekse s pješčanim plažama, bazenima, dućane s kineskom robom, restoran na restoranu (američki, britanski, hong-konški, kineski…) među kojima se morate potruditi naći i onaj s tradicionalnim otočkim jelima, vidjela sam na jugozapadu otoka u Puertu del Carmen, no masovni turizam nije bio predmet mog interesa.

Lanzarote je najistočniji otok Kanara, nastao kroz razne erupcije vulkana. Hodajući prirodom gazite crno kamenje, penjete se po crnim stijenama, po "magmastom tlu”. Začudite se kad vidite da iz takvog tla može nešto narasti, no nerijetko naletite na simpatične vinograde, ograđene kamenjem da bi zaštitile lozu od vjetra koji na otoku gotovo neprestano puše ili plantaže kaktusa koji se uzgajaju zbog tzv. Cocineale, nametnika od kojeg se dobiva karmin, prirodno bojilo za hranu i kozmetiku. Otok je bogat “rajskim” prirodnim pješčanim plažama ugodno nenakrcanim kupačima (možda je to zbog toga što se lokalno stanovništvo ne kupa u zimskim mjesecima i čudom se čudi “ludim” turistima koji uživaju brčkanjem u Atlantiku na cca 17 stupnjeva). Veći dio otoka  štite crne stjenovite obale. Jugo-zapadni dio otoka zauzima nacionalni park Timanfaya koji u cijelosti čini vulkansko tlo. Lokalci? Prilično susretljivi mačkoljupci. Skoro svako kućanstvo drži kućnog ljubimca – mačku ili više njih.“ 

photos: Zorana Mijulkov

Tags: